Jul 3 | – | Jul 5 |
Autonomni centar – ACT u partnerstvu s Hrvatskom udrugom Linux korisnika (HULK) od 3. do 5. jula 2009. godine u Čakovecu (Hrvatska) organizuje 3. po redu Slobodni festival koji se bavi otvorenim tehnologijama. Kroz više od 20 predavanja i radionica stručnjaci iz Hrvatske će dati odgovore na pitanja i predstaviti zanimljive projekte sa 4 područja kojima se bavi ovogodišnji Festival: Upotreba slobodnog softvera u organizacijskom okruženju, Multimedija, Otvorene hardverske tehnologije, Sigurnost i privatnost.
Prvog dana Festivala će se održati konferencija Primena softvera otvorenog koda u organizacijskom okruženju koja će pokušati dati odgovor na pitanja koliko je i u kojim segmentima Linux i softver otvorenog koda spreman za korištenje u organizacijama (firme, udruženja, škole, institucije..) te koje su prednosti takvog pristupa, a posebno će biti aktualna diskusija Linux u vrijeme recesije.
Ostatak Festivala će kroz predavanja i radionice posetiocima približiti različite zanimljive projekte i rešenja u primeni slobodnog softvera otvorenog koda te otvorenog hardvera. I ove godine će biti u velikoj meri zastupljene teme Interneta, sigurnosti i privatnosti, dok će multimedijalni deo biti rezervisan za 3D umetnost i alat Blender.
Svi sadržaji Festivala su besplatni i za učestvovanje se ne treba prijaviti!
Konferencija: Primena softvera otvorenog koda u organizacijskom okruženju
10:00-10:45 Linux u uredskom radu – Dalibor Klobučarić (Qmini)
Na primjeru Ubuntu distribucije s Gnome sučeljem bit će pokazano osnovno korištenje računala sa Linux operacijskim sustavom. Bit će povučene paralele sa Windows sustavom te pokazane alternative u odabiru softvera za prosječnog i naprednijeg korisnika.
10:45-11:30 OpenOffice.org: korištenje u poslovne svrhe – Robert Sedak (HULK)
Bit će prikazano kako se OpenOffice.org može koristiti u poslovnom okruženju. Izrada cirkularnih pisama na temelju podataka iz različitih izvora. Izrada predložaka za poslovne dokumente. Mali trikovi u izradi proračunskih tablica u OpenOffice.org Write.
11:30-11:45 PAUZA
11:45 – 13:30 Linux u vrijeme recesije (predavanje i diskusija) – Ivan Guštin (ELIN)
Zašto raste interes za Linux u vrijeme recesije? Što se dogodilo s negativnom Microsoft TCO pričom o Linuxu? Što pokazuju ankete i predviđanja analitičkih kuća? Kolike sve i kakve uštede donosi primjena Linuxa, osim samih licenci? Koje su svježe referentne migracije na Linux u svijetu?
13:30 – 14:30 PAUZA ZA RUČAK
14:30-15:15 Linux u nastavi za osnovnu školu – Silvia Kolarić (1. osnovna škola Bjelovar)
Informatika odnosno računalstvo je izborni predmet u osnovnoj školi, a obavezni u srednjoj. Program nastave informatike propisan je Planom i programom za osnovnu školu. U tom programu nigdje ne piše da se u nastavi mora koristiti Microsoft Windows + Office,međutim u svim udžbenicima za osnovnu školu primjeri su iz Microsoft okruženja. Na ovom predavanju bit će analizirana i pokazana mogućnost upotrebe Linuxa i Open source-a u nastavi informatike, a u skladu s odrednicama poučavanja u osnovnoj školi, a posebno s: “…učenike valja poučiti o i osposobiti za življenje prema: slobodi mišljenja, svijesti i savjesti.”
15:15-16:00 eGroupWare – Aco Dmitrović (Hrvatski geološki institut)
Besplatni LAMP Groupware, kao okvir za međusobno povezane aplikacije: Adresar, zajednički i osobni kalendar, e-mail, radni nalozi (Trouble Ticketing), interni web, Document Management, baza znanja, Dijeljeni resursi (rezevacija termina), ankete itd. Bit će pokazan i primjer predavačeve implementacije eGroupWare-a u Hrvatski geološki institut.
Završetak konferencije
16:30-17:15 Vođenje financija s Money Manager Ex – Saša Buklijaš (SOK)
Money Manager Ex je slobodan, open-source, cross-platform, jednostavan za korištenje osobni financijski softver. Prvenstveno pomaže organizirati vlastite financije i vodi evidenciju o tome gdje, kada i koliko novca se troši. Također je odličan alat za prikaz Vaše financijske vrijedi. Money Manager uključuje sve osnovne mogučnosti
koje bi 90% korisnika željelo vidjeti u osobnoj financijskoj aplikaciji. Glavna karakteristika Money Manager-a je jednostavno korištenje za svakodnevnu upotrebu.
Money Manager radi na svim operacijskim sustavima (Windows, Linux, Mac,…).
17:15-18:00 Joomla CMS – Dalibor Klobučarić (Qmini)
Bit će predstavljena Joomla kao CMS sustav za administratore i obične blogere: instalacija, setup, podešavanje i tweek-ing.
18:00-18:45 MODx CMS – Vinko Prelac (Šareni pikseli)
MODx je manje poznat CMS ogromnih mogućnosti, a za razliku od drugih popularnih CMS-ova, npr. Joomle, “defaultna” instalacija ne nudi gotovo – ništa, ali baš ta praznina nudi veliku slobodu za kreaciju. MODx pruža mogućnost razvoja potpuno prilagođenog unosa i krajnjeg outputa web stranica. U ovoj prezentaciji bit će prikazan razvoj relativno jednostavnog weba sa naslovnicom, blogom, galerijom slika,
integriranim newsletterom i kontakt obrascem uz kraći pregled nekih dodatnih komponenti.
19:00-19:45 Blender u svijetu animacije – Tomislav Čorak, Miroslav Brozović
Predavanje na temu “od skice do animacije” uz pomoć animiranog filma
BigBuckBunny sa naglaskom na proces rada u Blenderu, od ideje i skice do modela i animacije.
10:00-10:45 Primjeri primjene VirtualBoxa – Ivan Guštin (ELIN)
VirtualBox je postao kvaliteno, pouzdano, fleksibilno i robusno virtualizacijsko rješenje. Kroz predavanje pokazat će se brojni načini njegovog praktičnog korištenja u svakodnevnom radu od običnog uredskog korisnika, do naprednog korisnika, sistem administratora ili razvijatelja. Poseban naglasak bit će na korisnike koji migriraju s Windowsa na Linux, te su im nakon migracije još potrebni Windowsi, bilo kratkoročno ili trajno.
10:45-11:30 Analiza kvalitete sustava za enkripciju – Tonimir Kišasondi (FOI)
U ovom predavanju bit će prikazane neke poznate metode za analizu sustava za enkripciju te par metoda na kojima predavač trenutno radi za vizualizaciju i analizu kriptografskog sadržaja. Posebni naglasak će biti na analizi sustava za enkripciju diska ili općenito sustava koji koriste simetričnu enkripciju te o pravilnom postavljanju i konfiguraciji istih.
11:00-13:00 Blender u svijetu animacije (Radionica) – Tomislav Čorak, Miroslav Brozović
Bit će pokazan cijeli postupak animiranja likova s time da će materijali pripremljeni za sudionike biti po fazama tako da oni koji ne završe jednu fazu mogu nastaviti na idućoj. Sveukupno će biti pokazano 6-7 faza kompletnog postupka animacije.
11:30-12:15 Jesu li podaci zaista zapisani na disk? – Darko Sokolić
Predavanje će pokriti rizike koje donose današnji diskovi u smislu da se pisanje ne desi u pravom poretku, razloge zbog čega je poredak pisanja važan, te kako iskonfigurirati disk, i ext2/3/4 sustav datoteka kako bi se osigurali preduvjeti za pouzdano zapisivanje na disk. Također će se spomenuti rizici koje donose tvorničke postavke tipičnih današnjih čvrstih diskova, te kako se u aplikativnom kodu uvjeriti da su bitni podaci zaista zapisani.
12:15-13:00 PF: The OpenBSD Packet Filter – Nenad Merdanović (BSD Hrvatska)
PF je packet filter/firewall aplikacija za BSD sustave. Originalno potječe sa OpenBSD sustava, ali danas je već dostupan na svim većim BSD derivatima. PF dolazi s integriranim NATom, ALTQom, Logging sustavom i sl.
Na predavanju će ukratko biti pojašnjen proces instalacije i početna konfiguracija. Zatim nekoliko manjih, jednostavnih ruleseta. Nakon toga će se preći na NAT tj. Network Adress Translation kako bismo mogli PF upogoniti na gateway-u bez rada po NATD-u. Bit će pokazano korištenje ALTQ-a kao QoS podloge, te na kraju korištenje tablica i praćenjem rada i statistike (logging).
13:00-15:00 PAUZA
15:00-15:45 Najčešće ranjivosti web aplikacija – Iva Barišić (Borea)
Rupe i slabosti u web aplikacijama dopuštaju napadačima da naštete vlasniku aplikacije i korisnicima koji o njoj ovise. U ovom predavanju čut ćete koje su najčešće ranjivosti web aplikacija, te koje korake trebate poduzeti da biste se od njih zaštitili.
15:45-16:30 Sumrak privatnosti – Aco Dmitrović (Hrvatski geološki institut)
O Google-u.
16:30-17:15 OpenStreetMap – slobodno mapiranje – Valent Turković, Dražen Odobašić (HULK)
Na ovom predavanju upoznat ćete OpenStreetMap projekt, kako i zašto je nastao, povijest projekta u Hrvatskoj i upoznati način na koji možete i sami sudjelovati u izradi slobodnih GPS mapa. GPS karte nisu dostupne svima bilo zbog cijene, uvjeta korištenja i drugih ograničenja. Podaci znaju biti netočni ili se sporo i rijetko osvježavaju. OpenStreetMap je projekt koji omogućava lokalnim zajednicama da same sudjeluju u izradi GPS karte svojih gradova, sela i okolice. Podaci su slobodni za privatnu i komercijalnu uporabu.
17:15-17:30 PAUZA
17:30-18:15 Oslobodimo hardware – sve što ste željeli znati o RFID-u a niste se usudili pitati – Dobrica Pavlinušić (HULK)
Pogledat ćemo neke od metoda koje su korisne kod pisanja podrške za razne hardverske uređaje, sa posebnim osvrtom na RFID (Radio-frequency identification) sustav (i zašto bi bilo bolje da je slobodan).
18:15-19:00 USB protoboard Velleman K8055 – praktična primjena – Robert Avilov (HULK)
Kako sam sastavio, a zatim i praktično iskoristio K8055.
19:00-19:45 XPLSISNJASP kroz godine – Vlatko Košturjak i Siniša Dukarić (HULK)
Razvoj light showova kroz godine i iskustvo izrade od paralelnog porta do USB-a koristeci K8055
21:00 Druženje, slobodno mapiranje Čakovca, smišljanje FLOSS re…
10:00-12:00 Virtualni privatni serveri sa FreeBSD-om (Radionica) – Ivan Voras (FER)
“Stvaranje lako održivog i upravljivog sustava sa virtualnim privatnim serverima koristeći najnovije tehnologije prisutne u FreeBSD-u: *Jails* virtualizacija na razini operacijskog sustava i datotečni sustav *ZFS*. Virtualni privatni serveri omogućavaju iskorištenje jednog fizičkog servera od strane više klijenata od kojih svaki ima prividnu potpunu kontrolu nad svojim okruženjem, a danas se najčešće koriste u sklopu ponude za web hosting. Sadržaj je prikladan za polaznike koji već imaju iskustva sa administracijom sustava nalik Unixu.”
12:00-14:00 Iskorištavanje ranjivosti web aplikacija (Radionica) – Iva Barišić (Borea)
Svi znamo da su hackeri konstantna prijetnja sigurnosti, no što oni zapravo rade? Na ovoj radionici doznajte kako se izvode napadi na web aplikacije, te kojim testovima trebate podvrgnuti svoju aplikaciju prije nego ju pustite u promet.
14:00-15:00 PAUZA
15:00-17:00 Ugodan i brz razvoj PyQt4 aplikacija u Ipython/Python REPL sučelju (Radionica) – Marcell Mars (Multimedijalni institut)
QTermWidget prikaže ipython session koji ga je stvorio i razvoj se nastavlja iz PyQt4 aplikacije “svjesne same sebe”. QTermWidget si nakon toga nadoda WebKit web engine. Pri svakom učitavanju stranice učita se i jquery.js za modifikaciju DOM-a iste. Tome pomaže WebInspector, ekvivalent FireBuga na WebKitu. Woot…
3.7. – 10.7. 18-21h Izložba 3D radova sa portala 3DHR.net – Dejan Kober (3DHR)
Izložba će se održati u izložbenom prostoru Scheirove zgrade od 3. do 10. srpnja od 18 do 21 sati.
4.7. – 5.7. Wall of sheep/shame – Vlatko Košturjak (HULK)
Wall of sheep naziv je zanimljivog edukacijsko-sigurnosnog projekta u kojem se tijekom trajanja 2. i 3. dana Festivala projiciraju na zid trenutno posniffani korisnici i lozinke. Na taj nacin, posjetitelji događaja mogu vidjeti koji protokoli su ranjivi na sniffing napad, te primjeniti zaštitne mjere.
Možete preuzeti i program festivala u formatu pogodnom za štampu.
Pogledajte gde je Čakovec, i kako doći do mesta održavanja festivala.
Tags: festival, hardver, linux, otvoreni kod, region, web development
Autor: Vladimir Trkulja
RSS feed for comments on this post · TrackBack URI
Postavi komentar